Dışişleri Bakanlığı Kadrolu 170 Memur Alımı Bugün Açıklandı! KPSS Yok

Dışişleri Bakanlığı Kadrolu 170 Memur Alımı Bugün Açıklandı! KPSS Yok

T.C. Dışişleri Bakanlığı 170 Aday Konsolosluk ve ihtisas Memurluğu Giriş Sınavı Duyurusu BUGÜN açıklandı. Kadrolu memur alımı yapılacak. Başvuru süreci ve 170 kadro detayları bu yazımızda.

Dışişleri Bakanlığına 170 kadrolu memur alımı yapılacak. Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu ünvanıyla atama yapılabilecek azami kadro sayısı 170’tir. Giriş sınavını kazananların atamaları, varsa müktesep maaş dereceleri de göz önünde bulundurularak, genel idare hizmetleri sınıfından 7. derece ve 9. derece kadrolara yapılabilecektir.

Kadrolu memur alımı başvuru şartları nelerdir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak (Sınava başvuru için Türk vatandaşı olunduğunu teyid eden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı numarası gereklidir) gerekiyor.

1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (1 Ocak 1989 ve daha sonra doğmuş olanlar) başvurabilir.

Kamu memur alımı nitelikleri nelerdir?

1 no.’lu “Bilişim ve Bilgi Teknolojileri” kategorisinden yapılacak başvurular için lisans düzeyinde eğitim verilen fakültelerinin bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, elektronik ve/veya haberleşme mühendisliği, bilişim/iletişim sistemleri mühendisliği, matematik mühendisliği, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, istatistik veya matematik bölümlerinden mezun olmak, ayrıca İngilizceden en az 60 düzeyinde YDS/e-YDS puanına sahip olmak gerekiyor.

2 no.’lu “Teknik Destek” kategorisinden yapılacak başvurular için

lisans düzeyinde eğitim verilen fakültelerinin inşaat mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik mühendisliği, harita mühendisliği, mimarlık veya iç mimarlık bölümlerinden mezun olmak, ayrıca İngilizceden en az 60 düzeyinde YDS/e-YDS puanına sahip olmak,

3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11 no.’lu “Kurumsal Destek” kategorilerinden yapılacak başvurular için

lisans düzeyinde eğitim verilen fakültelerinden mezun olmak, ayrıca aşağıdaki tabloda farklı yabancı diller için belirlenen asgari YDS/e-YDS puanına sahip olmak.

Kategori 1: 20 Bilişim ve Bilgi Teknolojileri (İngilizce).

Kategori 2: 10 Teknik Destek (İngilizce).

Kategori 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11: 100 Kurumsal Destek (İngilizce), 10 Kurumsal Destek (Fransızca), 5 Kurumsal Destek (Almanca), 6 Kurumsal Destek (Rusça), 8 Kurumsal Destek (Arapça- Farsça), 5 Kurumsal Destek (İspanyolca- Portekizce), 1 Kurumsal Destek (İtalyanca), 2 Kurumsal Destek (Çince- Japonca), 3 Kurumsal Destek (Yunanca- Ermenice- İbranice).

Dışişleri Bakanlığı memur alımı başvuru süreci

Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu personel alımı için giriş sınavı başvuruları 27 Mayıs 2024 Pazartesi günü saat 09.00’da başlayacak ve 14 Haziran 2024 Cuma günü saat 18.00’de sona erecektir. Başvurular, e-Devlet üzerinden “Dışişleri Bakanlığı - Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım” hizmeti veya “Kariyer Kapısı” internet adresi üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır.

Dışişleri Bakanlığı memur alımı başvuru kılavuzu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.