İçişleri Bakanlığı 77 Memur Alımı Bugün Başladı! Kaymakamlık Başvuru

İçişleri Bakanlığı 77 Memur Alımı Bugün Başladı! Kaymakamlık Başvuru

İçişleri Bakanlığı bünyesinde 2023 yılı kaymakam alımı başvuruları kapsamında 77 kadro için başvurular bugün başladı. Adaylar başvurularını bu haberimizdeki detaylar çerçevesinde yapabilir.

İçişleri Bakanlığı tarafından “Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı” kadrolarına 7 kaymakam alımı yapılacak. Başvurular 77 kadro için bugün başladı. Kimler Kaymakam olabilir? Kaymakamlık için başvuru süreci, şartları ve tüm detaylarını hemen bu haberimizde bulabilirsiniz.

Kaymakamlık başvuru genel şartları nelerdir?

İçişleri Bakanlığı kaymakamlık başvurusu için adayların yaş itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olması gerekiyor. Bu kapsamda 1 Ocak 1988 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar başvurabilir.” Askerlikle ilişiği olmamak şartları var. Ayrıca adayların askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olması da gerekmektedir.

Hangi bölüm mezunları kaymakam olabilir?

Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmak gerekiyor.

Ayrıca Sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmak gerekiyor.

Diğer bölümlerden mezun olan adayların mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin YÖK’ten alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan adaylar başvuru yapabilir.

Kamu memur alımı başvuru süreci nasıl işler?

İçişleri Bakanlığı 77 kaymakam alımı için başvurular 20 Ekim itibarıyla başladı. Adaylar 30 Ekim’e kadar ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi AİS üzerinden başvuru yapabileceklerdir. Öte yandan 6 Kasım 2023’te de “Geç Başvuru Günü” kapsamında adaylar başvuru yapabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum