Cumhurbaşkanlığı Memur Alımlarında Mülakatı Bitirmede Süreci Başlattı

Cumhurbaşkanlığı Memur Alımlarında Mülakatı Bitirmede Süreci Başlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçim döneminde kamu personel alımlarında mülakatın kaldırılmasına dair açıklamasının ardından ilk somut süreç başladı. İşte detaylar.

Cumhurbaşkanlığı tarafından mülakatın kamuda kaldırılmasına dair ilk süreç başlatıldı. Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçim döneminde vaat edilen ve mülakatın kaldırılmasına dair verilen açıklamada ilk somut adım geldi. Detaylar bu haberimizde.

Kamuda mülakatın kaldırılmasında ilk süreç başladı

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde “İdari İşler Başkanlığı” tüm kamu kurumlarına resmi yazı gönderdi. Bu kapsamda da şu ana kadar kamuda personel alım süreçlerinde mülakatların kaldırılmasına yönelik ilk süreç de resmi olarak başlamış oldu.

Son 3 yıllık mülakat süreçleri araştırılacak

Yayımlanan resmi yazıda 2020 ile 2023 yılları arasında gerçekleştirilen kamu personeli alımlarındaki mülakatlar araştırılacak. Yazıda özellikle kamuda ilk defa yapılan atamalarda kamu kurum ve kuruluşları tarafından gerçekleştirilen mülakat süreçlerine yönelik, mülakat süreçlerinin genel olarak analiz edilebilmesi ve değerlendirilebilmesi amaçlandığı ifade edildi.

Kamu personel alımı hedefleri belirlenecek

Kamuda yeni personel alımlarında tüm hedeflerin, politikaların ve tedbirlerin tespit edilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığının 1 sayılı genelgesinin 8’inci maddesinde şu ifadeler yer almaktadır:

"Kamu yönetiminin geliştirilmesi ile ilgili hedeflerin, politikaların ve tedbirlerin tespiti için inceleme ve araştırmalar yapmak, yaptırmak ve bunları değerlendirme amacıyla gerekli çalışmaları yapmak.” denilmektedir. Bu kapsamda kamu personeli alımlarında mülakatın kaldırılması ve mevcut yapılan atamalara dair incelemelerin yapılması için çalışma başladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum