KPSS Tercihleri Nasıl Yapılacak? 1.555 Kadro Başvuru-Ödeme İşlemleri

KPSS Tercihleri Nasıl Yapılacak? 1.555 Kadro Başvuru-Ödeme İşlemleri

Merkezi atama başvuruları kapsamında online olarak tüm işlemler yapılabiliyor. KPSS tercih başvuruları ve ödemeye dair önemli detaylar bu yazımızda.

KPSS 2023/1 merkezi atama tercih başvuru ve ödeme işlemlerinin nasıl yapılacağını, önemli detayları ve bilgileri KAMU PERSONELİ ALIMI olarak bu yazımızda hazırladık. İşte KPSS tercih başvuruları, ödeme işlemlerine dair tüm bilgiler.

KPSS tercihleri nasıl yapılır?

Adaylar lise, önlisans ve lisans kadro tercihlerini kılavuz ve diğer bağlantılarda yer alan tablolardan durumlarına uygun şart ve nitelik kodlarına göre seçmeleri ile ilk işlem başlayacak. Ardından aşama aşama ÖSYM'nin AİS internet sitesinden bireysel olarak tercihler yapılabilecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus adayların kendilerine uygun kadro ve pozisyonun yer aldığı tablodaki "Aranan Nitelik Kadroları" bölümündeki kodları inceleyerek şartların sağlanmadığının bilinmesidir. Bu şekilde adaylar tercihleri belirlemeden önce sistemde kayıtlı mezuniyetlerine göre ilgili program, alan ve diğer hususlara haiz olduğundan emin olmalıdır.

30 tercih yapılacak

Adaylar KPSS tercihlerinde 30 kadro tercihi yapabilecektir. Sıralama adayın kendi bireysel tercihine göre olmakla birlikte adayın programlara uygunluğu ve sıralamanın bu kapsamda belirlenmesi son derece önemlidir.

KPSS tercih başvuru ve ödeme işlemleri

Adaylar KPSS tercihlerini kişisel e-Devlet şifreleri ile ÖSYM'nin ais sistemine giriş yaparak tercih etmeleri gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra adaylar ilgili ekranlarda gerekli sıralamaları yaprak tercihlerini mezuniyetlerine uygun seçtikleri taktirde sisteme kayıt olabilecektir. Adaylar "Tercihleriniz... tarihinde ÖSYM'ye bildirilmiştir" ibaresini görmeleri gerekiyor. Bu aşamanın yazdırılarak bir çıktı alınması önemlidir.

Ödeme işlemleri tercihlerden sonra yapılacaktır. Adaylar ÖSYM'nin ödeme işlemleri sisteminden 50 TL yerleştirme ücretini 14 Temmuz 2023 23.59'a kadar yapmaları gerekiyor.

ÖNEMLİ! Tercih işlemi yapılsa bile ödeme yapılmadan işlemler tamamlanmayacaktır. Bu kapsamda tercihler sonrası ödemenin yapılması şarttır. Aksi halde tercih işlemi silinecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.